Lokówka do włosów

lokówka do włosów

Tradycyjna metalowa lokówka do włosów staje się coraz mniej popularna – wypierają ją nowoczesne urządzenia wielofunkcyjne do włosów lub lokówko-suszarki i obrotowe szczotki do włosów. Nadal jednak istnieje spora grupa kobiet, która preferuje klasyczne podwijanie i kręcenie włosów z użyciem rozgrzanej lokówki. Dawniej taki zabieg stylizacyjny kojarzył się z niebezpieczeństwem spalenia włosów i silnego ich przesuszania. Na szczęście dziś mamy do dyspozycje sprzęty nowej generacji, wykonane z materiałów, które są nieco bardziej przyjazne dla naszych kosmyków.

Jaką lokówkę do włosów wybrać?

Najlepszym wyborem będzie lokówka ceramiczna z jonizacją lub lokówka turmalinowa – wykonana z minerału, który wytwarza jony ujemne oraz delikatną podczerwień, w wyniku czego włos jest miarowo podgrzewany od środka, a łuska włosa domyka się. Ceramika i turmalin nagrzewają się szybko i równomiernie, co pozwala na krótszy a zarazem skuteczny kontakt włosa z gorącą powierzchnią, bez ryzyka przypaleń na skutek występowania tzw. gorących punktów (występujących w przypadku nierównomiernego nagrzania powierzchni urządzenia). Wygodne, ergonomiczne uchwyty i długie obrotowe kable w najlepszych lokówkach nowej generacji ułatwiają przeprowadzenie zabiegu i zmniejszają niebezpieczeństwo oparzenia.

Jakie są najpopularniejsze rodzaje lokówek?

Ze względu na efekt, jaki chcemy osiągnąć, a także rodzaj i długość włosów, możemy wybierać spośród lokówek o różnych kształtach i średnicy. Gruba lokówka sprawdzi się przy włosach długich, gdy chcemy osiągnąć efekt dużych loków lub romantycznych fal. Lokówka o małej średnicy będzie idealna do drobnych loczków; cienka lokówka to także najlepsza opcja dla krótkich włosów. By osiągnąć efekt zmierzwionych, „połamanych” fal, przyda nam się lokówka kwadratowa lub trójkątna.

Lokówka stożkowa

To najpopularniejszy ostatnio typ lokówki, przede wszystkim ze względu na swoją uniwersalność i ładny efekt, jaki można uzyskać dosłownie w kilka sekund. Tworzy romantyczne, kaskadowe spirale o naturalnym skręcie. Lokówka ma rzeczywiście postać walca zwężającego się ku górze, pokryta jest najczęściej nowoczesną powłoką ceramiczną z dodatkiem turmalinu odpowiedzialnego za ujemną jonizację. Zwyczajowo ten typ lokówki nie jest wyposażony w klips, co może być pewnym zaskoczeniem dla osób przyzwyczajonych do tradycyjnych lokówek. Zamiast tego do lokówki dodawana jest specjalna rękawiczka ochronna, zabezpieczająca rękę przed poparzeniem. Ta niedogodność z czasem, gdy nabędziemy nieco wprawy, staje się ogromnym atutem tego urządzenia – loki nawijamy na rozgrzaną lokówkę ręką, pasmo po paśmie, co naprawdę przyspiesza cały proces kręcenia włosów, a dodatkowo maksymalnie prosta konstrukcja eliminuje problem szarpania i plątania włosów o drobne ruchome elementy lokówki, takie jak zawiasy klipsa w klasycznej lokówce.

Lokówka spiralna

Lokówka spiralna pozwala otrzymać piękne, gęste loki o wyraźnie zarysowanym skręcie. Powierzchnia grzewcza urządzenia powinna być pokryta powłoką ceramiczną, tytanową lub – najlepiej – zapobiegającą elektryzowaniu się włosów – turmalinową (albo mieszaną). Zwracajmy uwagę na takie szczegóły, jak spirala o docisku sprężynowym, ergonomiczny uchwyt, długi obrotowy kabel ułatwiający użytkowanie czy dodawana do lokówki podkładka izolująca, na którą można odłożyć rozgrzane urządzenie.

Lokówka kulkowa

Lokówka kulkowa to stosunkowo nowa modyfikacja klasycznej lokówki, urządzenie zdążyło już jednak zdobyć spore grono zwolenniczek. Lokówka ma postać połączonych ze sobą kulek pokrytych tytanem i zakończonych typowym uchwytem. Na kulkowy rdzeń nawija się pasma włosów, które już po chwili zamieniają się w sprężyste, „trójwymiarowe” gęste loki. Jak przystało na sprzęt najnowszej generacji, rozgrzewa się szybko i jest wyposażona w duży zakres regulacji temperatury.

Lokówka eliptyczna

Lokówka o nietypowym, wydłużonym kształcie, zwykle bez klipsa, wyposażona w rękawiczkę ochronną pozwalającą precyzyjnie nawijać pasma na rozgrzany ceramiczny, tytanowy lub turmalinowy rdzeń. Ten typ lokówki pozwala uzyskać luźne, lekkie, delikatnie połamane fale. Skręt sprawia wrażenie naturalnych, „czesanych wiatrem” włosów, ale jest trwały i – przy odrobinie wprawy w nawijaniu kosmyków na eliptyczny rdzeń – precyzyjny do samych końcówek.

Lokówka na gaz

Urządzenie niezastąpione w podróży, na wakacjach czy w delegacji. Pozwala stworzyć fale lub podwinąć włosy w każdych warunkach – nawet tam, gdzie nie ma dostępu do prądu. Urządzenie działa na naboje gazowe – najczęściej wymienne, dedykowane konkretnemu modelowi lokówki, ewentualnie do uzupełniania. Pomimo, że to sprzęt na „specjalne okazje”, używany od czasu do czasu, nie lekceważmy jakości wykonania – zwróćmy uwagę, czy lokówka ma powłokę ceramiczną lub turmalinową, najlepiej z domieszką tytanu, który nada jej trwałość i odporność na uszkodzenia, co ważne w przypadku typowo „turystycznego” urządzenia.

Lokówka z wymiennymi końcówkami

Jeśli nie chcemy decydować się na jeden typ lokówki – mieć możliwość tworzenia różnorodnych fryzur, bądź też dzielimy urządzenie z innymi domownikami o odmiennych upodobaniach w tym względzie – zainwestujmy w lokówkę z wymiennymi końcówkami. Do jednego uchwytu możemy mocować rdzenie grzewcze o różnych formach: w zestawie zwykle znajdziemy klasyczną lokówkę z klipsem, lokówkę kwadratową, lokówkę spiralną, lokówki o zróżnicowanych grubościach, a czasami również końcówkę prostującą. Taka lokówka i prostownica w jednym to bez wątpienia praktyczna i wygodna hybryda urządzeń, choć bywa, że ta wygoda jest okupiona gorszą jakością urządzenia.

Każde tego typu urządzenie wielofunkcyjne powinno być wyposażone w ergonomiczny, najlepiej antypoślizgowy uchwyt i specjalne, solidne i płynnie działające przyciski zwalniające wymienne końcówki. Solidność wykonania jest w przypadku tego typu sprzętów szczególnie ważna, ponieważ, jak wiadomo, im więcej elementów i ruchomych części, tym ryzyko uszkodzenia większe.

W każdym przypadku najważniejszą kwestią jest oczywiście bezpieczeństwo i maksymalna ochrona naszych włosów – wszystkie elementy grzejne lokówki z wymiennymi końcówkami powinny być pokryte gładką ceramiczną lub tytanową powłoką, najlepiej wzbogaconą turmalinem.

Data: 17 grudnia 2018 ♣ Kategoria: Bez kategorii

Lokówka do włosów - Opinie i komentarze (2)

  1. artadmin

    tutaj piszą, że remington się sprawdza ja nie jestem pewna bo miała kiedys ich suszarke i powiem wam, ze sie zjarala po kilku miesiącach :/

    1 Gru 2014 - Reply
  2. aktiv

    Wielofunkcyjne urządzenia jak najbardziej, jednak ja jestem od dłuższego czasu wierną fanką rozwiązań tradycyjnych 🙂 Nie ma to jak tradycyjna lokówka, chociaż czasami potrafi nieźle namieszać. Ostatnio się dość mocno spieszyłam i zostawiłam ją podłączoną do prądu na kilka godzin. Nie ma wyłącznika przy maksymalnym zgrzaniu, termostat niestety się spalił. Efekt to nagrzana lokówka do granic możliwości :/ Ale działa 🙂 Nie ma to jak tradycyjna lokówka do włosów typowo metalowa 🙂

    3 Gru 2014 - Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *