Uncategorized

Termoloki

Elektryczne termoloki to nowoczesna wersja tradycyjnych wałków i hydroloków, dzięki której możemy uzyskać trwałe loki o precyzyjnym skręcie, efekt podwiniętych włosów o dużej objętości lub romantycznych fal. Z powodzeniem zastępują lokówkę, działając mniej inwazyjnie na strukturę włosa. Ich zaletą jest przede wszystkim szybkość działania – puszyste loki możemy uzyskać już po 5-10 minutach – oraz spektakularny efekt bez zbędnego wysiłku.

Czy termoloki niszczą włosy?

Jak każde urządzenie zmieniające strukturę włosa w wyniku działania wysokiej temperatury, często używane termoloki wpływają negatywnie na jego kondycję. Wygrywają jednak w konkurencji z lokówką i prostownicą – są bezpieczniejsze, ponieważ rozgrzany do temperatury powyżej 100 stopni Celsjusza rdzeń pokryty jest najczęściej welurową lub aksamitną powłoką, na którą nawijamy pasma. Ta dodatkowa warstwa ochronna, delikatna i nieszarpiąca włosów, a także fakt, iż termoloki trzymamy na włosach bardzo krótko sprawia, że są nieco łagodniejszą metodą kręcenia włosów.

Jak używać termoloków?

Termoloki rozgrzewają się w krótkim czasie do określonej temperatury – około 5 minut (czujnik znajduje się zazwyczaj w jednym z wałków), po uzyskaniu której nawijamy na nie pasma w tradycyjny sposób, utrwalając je dołączonymi do zestawu klipsami i igłami. Odpowiedź na pytanie, jak długo trzymać termoloki na głowie, zależy od rodzaju włosów: cienkim i podatnym na ułożenie wystarczy zaledwie 5 minut, grube i oporne potrzebują około 15 minut.

Jak zakładać termoloki?

Termoloki zakładamy na świeżo umyte, suche włosy, w które przed wysuszeniem wtarliśmy odrobinę pianki modelującej, najlepiej takiej o właściwościach termoochronnych. Włosy dzielimy na trzy części – na górze głowy, na dole i po bokach. Nawijanie rozpoczynamy od góry, trzymając pasmo włosów prosto. Krótsze pasma najlepiej nawijać na cieńsze wałki, dłuższe – na grube – wówczas efekt głowy w lokach będzie najbardziej naturalny. Możemy też stworzyć luźne skręty tylko za pomocą termoloków o największej średnicy, nadać włosom objętości przypinając średniej grubości wałki u nasady (świetny sposób na krótkie włosy), nawijać włosy pionowo na wałek, by uzyskać płynące kaskadowe fale. Stosowanie termoloków na wilgotne włosy nie jest zalecane – ni ejest to bezpieczne zwłaszcza dla cienkich włosów, choć po zastosowaniu delikatnej pianki z termoochroną skręt jest jeszcze bardziej trwały i wyraźny.

Wałki trzymamy maksymalnie 15 minut, optymalny czas dla normalnych, zdrowych włosów to 8-10 minut.

Jakie termoloki kupić?

Najlepsze termoloki to produkty profesjonalne, używane w salonach fryzjerskich. To duże zestawy wałków (ok. 20 sztuk) o zróżnicowanej grubości (najlepiej, jeśli w zestawie występują trzy wielkości – małe, średnie i duże). Dobre termoloki powinny być wykonane z ceramiki lub turmalinu, pokrytego gładkim materiałem (welur, aksamit). Możemy też wybrać termoloki tytanowe, wyjątkowo trwałe i odporne; one również powinny być pokryte ochronną warstwą tkaniny. Dobrze, gdy termoloki ceramiczne i tytanowe wyposażone są efekt jonizacji zapobiegający elektryzowaniu się włosów (w wałkach turmalinowych jonizacja występuje w sposób naturalny). Rdzeń z wosku termicznego długo utrzymuje temperaturę, a nienagrzewające się końcówki i obręcze wałków gwarantują bezpieczne użytkowanie. Termoloki umieszczane są w wygodnym pudełku z kontrolką sygnalizującą stopień ich rozgrzania. W skład zestawu zwykle wchodzi odpowiednia ilość spinek – „motylków”, klipsów lub specjalnych igieł do mocowania wałków na głowie.